Kükedi Zsolt (Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesület, Kisközösségi Program, Falufejlesztési Társaság)
Kükedi Zsolt felszólalásában Fóris Ferenc „Gazdagság és gazdaság” című előadásához hozzáfűzte, hogy milyen öröm, hogy épp a gazdasággal foglalkozó előadás hívja fel a figyelmet arra, hogy a gazdagságnak és ennek is a környezetkímélő megoldásokra épülő irányának van egy alapvetően lelki-szociális tényezője. „A számok mögött az Ember, a számok között az Ember” – kezdte Zsolt rövid felszólalását a megelőző GDP-ben, HDI-ben, HPI-ben gazdag előadásra. Majd idézett Ferenc pápa a Laudato Si’ kezdetű enciklikájából, aki dicsérte az enciklika ezen részében az egész világra kiterjedő környezetvédelmi mozgalom eredményeit, a számos polgári csoportosulást, amelyek segítettek, hogy az emberekben tudatosítsuk a problémákat. Ferenc pápát kihangosítva felhívta a figyelmet rá, hogy „a környezeti válság konkrét megoldásainak keresésére irányuló sok törekvés nemcsak a hatalmasok elutasítása miatt szokott kudarcot vallani, hanem a többiek érdektelensége miatt is. A magatartásformák, amelyek akadályozzák a megoldás útjait – a hívők között is –, a probléma tagadásától a közömbösségig, a kényelmes beletörődésig vagy a technikai megoldásokban való vak bizalomig terjednek.” A Szentatya így szól az enciklika segítségével elindítani vágyott szándékáról: „Új, egyetemes szolidaritásra van szükségünk. Ahogyan a dél-afrikai püspökök mondták: „mindenki tehetségére és részvételére szükség van az Isten teremtésével való emberi visszaélés okozta kár helyreállítására. Mindnyájan együttműködhetünk Isten eszközeként a teremtés gondozásában, mindenki a maga kultúrája és tapasztalata szerint, saját kezdeményezéseivel és képességeivel.” Mindezt pedig az alábbi felhívással kezdi: „Sürgető felhívást teszek közzé: kezdjünk új párbeszédet arról, miként építsük bolygónk jövőjét. Olyan megbeszélésre van szükség, amely valamennyiünket egyesít, mert a környezettel kapcsolatos kihívás, melyet megélünk, és annak emberi gyökerei mindannyiunkat érdekelnek és érintenek.”
Ezt követően konkrét gazdaságfejlesztési megoldásokat sorolt fel, közöttük olyanokat is, amelyek a konferencián kiállítóként jelen is voltak. „Észre kell vennünk, hogy hány olyan hitből fakadó magoldás van már a köreinkben, amelyek már alkalmazzák ezt a Ferenc pápai megközelítést és gazdasági megoldásukban az embert helyezik a középpontba. A keresztény környezetvédők, vagyis a teremtésvédők a világot az egyes ember szempontjából nem egy emberöltőre korlátozzák, hanem a mindenséggel mérik magukat. Ezek a teremtésvédő programok mind egytől-egyig nagyszerű programok, ahol a fejlesztésben alapvetően jelenik meg az ember.” – mutatott rá arra a többletre, amelyet a teremtésvédelem hozzátehet a világi környezetvédelmi mozgalomhoz.
„Talán nem hisszük és meglepő, de a pápai megnyilatkozások teljesen szinkronban voltak a világi környezetvédelmi hangsúlyos kijelentésekkel. A környezetvédelmi mozgalmak kis helyi hősei nagyszerű munkát végeztek. Itt az idő számunkra, teremtésvédők számára is, hogy ezt a lelki-szociális tényezőt hangsúlyozzuk a gazdasági folyamataink emberközpontú átalakításában.” – zárta gondolatait.